parallax background

Italijos Suomijos selekcijos bičių motinėlės

Suomija viena iš šiauriausių šalių, kur galima užsiiminėti žemdirbyste ir bitininkyste. Ilgos žiemos, trumpi medunešiai. Dirvožemis mažai derlingas, laukiniai augalai nėra labai medingi. Todėl bitininkauti Suomijoje yra sudėtingiau, nei bet kurioje pasaulio šalyje. Užsiiminėti bitininkyste pradėta 18 a. bet rimčiau bitininkauti pradėta 20 amžiuje, kada pradėta plačiau naudoti pietinių šalių bites. Pirmos Italijos bitės įvežtos 1866 metais daktaro Juhano. Suomijoje bičių žiemojimas trunka 6-7 mėnesius, todėl Italijos bites adaptuoti šaltam krašte buvo sudėtinga. Tačiau Suomijos entuziastai nenuleido rankų, nes imponavo ramios, nespietlios, nepiktos ir produktyvios bitės.
parallax background
Po daug metų atliekamo selekcinio darbo, Suomija turi bites – produktyvias, nepiktas, mažai spietlias, gerai žiemojančias, pakeliančias net iki 7 mėnesių žiemojimo laikotarpius.
Šių bičių liežuvėliai ilgesni už grynų Italijos bičių, nes jos turi Kaukazo kalnų pilkųjų bičių kraujo. Todėl Suomijos selekcijos bitės dar vadinamos – dobilų bitėmis.
Bitės nepalieka iš avilio iškelto korio, greit pajunta stipresnį medunešį. Gerai išvystytos vaško liaukos. Žiemoti eina labai stiprios šeimos. Pavasarį anksti pradeda auginti perus, tad maisto sunaudoja šiek tiek daugiau. Motinėlės labai dėslios. Puikiai gina savo lizdą.
parallax background
Suomijos selekcijos bitės, atvežtos į šiltesnį klimatą puikiai prisitaiko, ir jaučiami puikūs rezultatai.
Dėl visų šių savybių, jų populiarumas kiekvienais metais didėja.
Kuo toliau, tuo labiau šias bites vertina šaltesnio klimato ir permainingų orų šalys.
Bitininkaujant daugiau nei 40 metų, neteko matyti ir bitinkauti su ramesnėmis bitėmis.
parallax background
Mūsų pastebėjimu, tai labai higieniškos bitės. Anksti pavasarį, pačios greitai išsivalo avilį.
Kai atradom ir pavyko šias bites atsivežti į Lietuvą, pirmus metus stebėjom, vertinom ir dirbom su jomis tik savame bityne. Pastebėję, kad tai tikrai puikių savybių turinčios bitės, pradėjome auginti ir kitiems Lietuvos bičiuliams.
Labai džiugu, kad bičiuliai, kurie įsigyja Italijos Suomijos selekcijos bičių motinėlių lieka patenkinti ir kiekvienais metais jų pareikalavimas tik didėja.

Vytis Garbauskas
NBSA komandos narys