Vizija ir misija
Asociacijos vizija:
- Lietuvos respublikos teritorijoje turi būti sveikos, produktyvios, ramios ir nespietlios bitės.
- Bitininkystė selekcijos pagalba yra keliama į aukštesnį Europinį lygį, kuris niekuo nenusileidžia senbūvėms ES valstybėms.
Misija:
- Teikti pasiūlymus dėl selekcijos, produkcijos, teisėkūros, nacionalinės paramos, aplinkosaugos klausimas LR ŽŪM, LR Finansų ministerijai ir LR Aplinkos ministerijai.
- Palaikyti tarptautinius ryšius su tarptautinėmis asociacijomis užsiimančiomis selekcija ir bitininkyste, bei bitininkais, kurie veisia bičių motinas Lietuvoje.
- Plėtoti bičių selekcijos bei veislininkystės programą Lietuvoje remiantis užsienio šalių patirtimi, skleisti žinias ir jas pritaikyti.
- Asociacijos nariams gaminti tik aukštą kokybę atitinkančius bičių produktus.
Komanda:
dr. Justinas Kretavičius
Biomedicinos mokslų daktaras.
Mano hobi - bičių selekcija.
Daugiau >
Esu biomedicinos mokslų daktaras. Disertacijoje tyriau alergijų pasireiškimą medui ir žiedadulkėms bei medaus biochemines savybes. Disertaciją rengiau 2007–2011 Disertacijos vadovas buvo dr. Jurgis Račys, konsultantė - prof. Rūta Dubakienė (gydytoja imunologė- alergologė). Šiuo metu dirbu medicinos srityje, kuruoju gydomąjį medicininį darbą Kupiškio ligoninėje.
2016 metais bendraminčių būrys, užsiimantys bičių motinų auginimu ir selekcija, įkuria Nacionalinę bičių selekcininkų asociaciją. Jos tikslas – savarankiškai ir nepriklausomai užsiimti selekcija Lietuvoje. Nuo 2012 metų užmezgiau pirmuosius tarptautinius santykius su Lenkijos mokslininkais, o 2015 m. su Vokietijos moksliniais tyrimų centrais.
Trumpai apie pažintį su bitėmis
1996 m. būnant 14-likos, tėvas nupirko pirmą avilį su bitėmis už 200 litų iš Labūnavos kaimo. Bitės kaip dabar atsimenu ir suprantu buvo silpnos ir erkėtos. Gauta apie 3 ar 4 kg medaus. Kadangi nebuvo patirties, ir kažkas patarė, bitės žiemoti buvo įneštos į sodo namelį ir pastatytos verandoje. Pakilus saulei, pradėjo apsiskraidinėti. Bitės praktiškai žuvo. 1997 metais mano senelio brolis, buvęs ūkio vadovas suorganizavo ir apgyvendino naują šeimelę į tą patį avilį. Rudeniop gydyta dūminant tabletėmis jas padegant, kurių veiklioji medžiaga, atrodo amitrazė. Dūminant pro laką, pasipylė daugybė erkių. Taigi, antrą žiemą bitės vėl neperžiemojo. Trečią vasarą, 1998 m. liepos paskutinėmis dienomis sodo kaimynas, bitininkas mėgėjas padovanojo du pagautus spiečius. Į žuvusios vietą dar kartą apgyvendinta nauja šeimelė. Avilius paruošėm žiemai. Šeimelės žiemojo ant 5 rėmelių, nebuvo daug erkėtos, todėl visos trys šeimos peržiemojo gerai. Sulaukus sėkmės, pradėjau intensyviai domėtis bitininkyste. Domėjimasis prasidėjo Kauno viešojoje bibliotekoje. Kol baigiau vidurinę mokyklą,apie bitininkystę jau buvau perskaitęs beveik visą literatūrą lietuvių kalba.
Šiuo metu papildomu laisvu laiku vadovauju Nacionalinei bičių selekcininkų asociacijai, turiu įsteigęs savo ūkelį. Ūkyje atliekama bičių produktų gamyba, taikomas dirbtinis motinų apvaisinimas, Karnikos bičių selekcija pagal aukštus ES reikalavimus. Esu narys šių tarpautinių organizacijų: Austrijos Karnikos bičių selekcininkų ir tarptautinio bičių mokslnio klubo narys.
Vytis Garbauskas
Vienas pirmųjų bitininkų Lietuvoje komerciškai pradėjęs veisti Kaukazo kalnų bites.
Daugiau >
Esu bitininkas iš prigimties. Iš mamos pusės dauguma giminaičių buvo bitininkai. Nuo pat vaikystės ir aš pajaučiau didžiulę trauką bitėms. Tai pastebėjęs mamos giminaitis, man būnant tik 14 metų, padovanojo pirmąjį avilį su bitėmis. Nuo tada visa lietuviška literatūra susijusi su bitėmis, patekusi į mano rankas su didžiausiu susidomėjimu buvo perskaityta ir išstudijuota. Vėliau, dar besimokinant vidurinėje mokykloje, atsirado galimybė tobulinti žinias neakivaizdiniuose vienmečiuose bitininkystės kursuose tuometinėje Lietuvos Žemės Ūkio akademijoje kolūkio bitininko kvalifikacijai gauti. Pagrindinis kursų vadovas buvo profesorius Justinas Straigys. Kursuose svariai pasipildė mano žinių bagažas. Sėkmingai kursus baigus ir išlaikius egzaminus, dar ir vėliau dažnai konsultuodavausi su profesoriumi. Metams bėgant ir sparčiai didėjant bičių šeimų skaičiui, bitininkystė tapo mano pragyvenimo šaltiniu. Jau tada supratau, kad labai svarbu pažangesnės bitininkavimo technologijos, avilių konstrukcijos ir inventorius. Bet įsitikinau, kad vis tik pirmoje vietoje svarbiausia bičių motinėlės rasė, genai ir jos išauginimo kokybė. Norėdamas siekti geresnių rezultaų, nutariau bičių motinėles augintis pats. Apie 1983 metus išsiauginau pirmąsias savo bičių motinėles, veislinę motinėlę nusipirkęs iš Lietuvos žemdirbystės instituto bitininkystės skyriaus. Kiekviena laisva minutė buvo skirta naujienoms, paieškoms ir tobulėjimui. Visas šiai dienai turimas didžiulis žinių bagažas ne iš interneto, bet išieškota, ištirta, išbandyta ir atrasta paties. Sėkminga motinėlių auginimo pradžia, paskatino išaugintomis motinėlėmis dalintis su kitais bičiuliais. Gavus pirmus puikius atsiliepimus, dėl mano išaugintų produktyvių motinėlių supratau, kad mano kryptis – bičių motinėlių auginimas ir selekcija. Pasirinkau Kaukazo kalnų rasę ir dirbau su ja. Dar vėliau teko dirbti su įvairių linijų Karnika. Tuo metu Lietuvoje selekciniu darbu mažai kas užsiėmė. Su bičiuliais ,kuriems buvo įdomi selekcija, pažanga ir naujovės, įkūrėme Nacionalinę bičių selekcininkų asociaciją. Dalijomės patirtimi, bendrai ieškojome žinių apie selekciją tarptautiniu lygiu. Vis besitobulindamas, radau žinių apie Suomijoje jau po antro pasaulinio karo pradėtas selekcionuoti Italijos rasės bites. Radau žinių apie jų prisitaikymą šaltesniame klimate ir apie suomių selekcininkų pasiektus puikius rezultatus. Tai atspindi gerame žiemojime, bičių ramume, nespietlume ir produktyvume. Intensyvių paieškų dėka, radau kontaktus ir įsigijau veislinių F0 motinėlių. Pirmais metais išbandžius savame bityne, ir įsitikinus jų teigiamomis savybėmis, pasiūliau ir norintiems kitiems Lietuvos bičiuliams. Išbandę bičiuliai džiaugiasi ramiomis, produktyviomis bitėmis. Mano bityne šiuo metu tai pagrindinė bičių rasė. Toliau domiuosi selekcijos perspektyvomis, turiu nemažai minčių kuria kryptimi eiti į priekį.